top of page
  • Eco Auto team

7 dôvodov, prečo je elektromobil lepšou voľbou


Podiel predajov elektromobilov oproti spaľovacím motorom je stále malý, keď nerátame napr. krajinu ako Nórsko, a to i napriek tomu, že oproti spaľovacím motorom majú množstvo výhod. So skúseností vieme, že informovanosť ohľadne elektromobility je veľmi nízka a ľudia sa jej často "boja" a to prevažne z jedného dôvodu a to, že nemajú dostatok informácií ohľadne elektromobilov. Bohužiaľ v dnešnej dobe ani väčšina certifikovaných predajcov nevie poskytnúť informácie, ktoré pri kúpe elektromobilu potrebujete vedieť. V nasledujúcich bodoch sme pre Vás pripravili pár dôvodov, prečo uprednostniť elektromobil pred spaľovacím motorom.

1. Zabudnite na benzín a naftu

Nissan Leaf

Dajte zbohom závislosti na benzíne, či nafte a prejdite na elektrinu. Zbavte sa závislosti od ropných produktov a presedlajte na pohon, ktorý si dokážete nabiť aj v pohodlí vášho domova. Benefitom je, že za pomoci ostrovného fotovoltaického systému si dokážete elektromobil nabiť doma a to úplne zadarmo energiou získanou zo slnka.

2. Nabíjacia stanica doma, v práci, či na cestách - žiadny problém

Počas prezentácie elektromobility sa často stretávame s tým, že ľudia majú obavu z toho, že nebudú mať kde nabíjať svoj elektromobil. V dnešnej dobe sa táto obava stále viac stáva bezvýznamnejšou, veď elektrické zásuvky sú všade :). Stále pribúdajú nové a nové nabíjacie stanice a dnes už nie je problém sa dostať elektromobilom naprieč celým Slovenskom. Dnešné elektromobily poskytujú už dostatočný dojazd a napríklad nový Nissan Leaf poskytuje dojazd až 378 km (NEDC), čo väčšina ľudí určite nenajazdí za jeden deň. Našim zákazníkom sa snažíme vždy poradiť tú najlepšiu alternatívu elektromobilu. Ak sa niekto pohybuje len po meste, málokto prejde za deň viac ako 100 km, vtedy napríklad postačuje aj dojazd Fiatu 500e, či napríklad aj našej elektrickej štvorkolky, ktoré sú na mestské komunikácie ako stvorené.

3. Jazdite na slnko alebo vietor

Elektrickú energiu je v dnešnej dobe možné vyrábať rôznymi spôsobmi. Určite náš teší fakt, že postupne sa uhoľné elektrárne dostávajú do úzadia a stále častejšie sa na ich miesto tlačia obnoviteľné zdroje energie ako slnko, či vietor. Na Slovensku je to ešte napríklad aj energia vyrábaná v jadrových elektrárňach.

4. Využívajte svoj elektromobil naplno a trávte menej času v servisoch

Elektromotor je výrazne jednoduchší ako auto so spaľovacím motorom. O pohon sa stará ako už bolo spomenuté elektromotor spoločne s akumulátorom (batériou). Sú to jednoduché zariadenia, na ktorých sa môže len málokedy niečo pokaziť. V porovnaní so spaľovacími motormi, ktoré majú stovky súčiastok je to určite významný benefit. To, že je to tak, potvrdzuje aj fakt, že na nový Nissan Leaf dostávate aktuálne päť servisných prehliadok zadarmo. To je úspora na úrovni 1000 € v porovnaní so servisnými prehliadkami spaľovacích motorov.

5. Nestrpčujte život ostatným a jazdite ekologickejšie

Asi v dnešnej dobe nikoho neprekvapí, že elektromobil nesmrdí, nie je hlučný, nekvapká z neho olej, nafta, či benzín. Tento benefit získava na význame ešte viacej v mestách, kde každý deň musíme dýchať škodliviny produkované z benzínových a naftových motorov.

6. Každá jazda bude pre vás zážitkom

Úžasné, skvelé, paráda, aj takto sme reagovali, keď sme sa prvý krát previezli na elektromobile. Jazda na elektromobile je naozaj zážitkom. Pri elektromobiloch zabudnite na manuálnu prevodovku, nakoľko každý elektromobil je vybavený 1 stupňovou prevodovkou, alebo inak povedané automatikou, takže o radenie prevodových stupňov sa už nebude musieť starať. Čo je však u elektromobiloch úžasné je zrýchlenie, ktoré im poskytuje elektromotor už od nulových otáčok. Okamžite po zošliapnutí má vodiť k dispozícii celkovú silu elektromotora. A na jazde to je aj poznať. Určite by ste sa čudovali ako malá Fiatka 500e dokáže porážať autá na semaforoch :). Tieto výhody využijete naplno najmä v mestách. Prichádzajúce elektromobily ako napr. nový Nissan Leaf je vybavený aj ďalšími prvkami intelligent mobility, ktoré sú medzikrokom k úplnej autonómnej jazde.

7. Jazdite extra lacno

Mnohých z vás bude určite zaujímať aj ekonomická stránka elektromobilov. Áno, určite si väčšina z vás povie, že za 30 000 € sa dá kúpiť aj úplne iný automobil a že uvedená cena je príliš vysoká. Čo sa týka predajných cien tak áno väčšina slovákov asi zvolí inú alternatívu ako elektromobil. Keď si však rozoberiem jednotlivé náklady zistíme, že celkové náklady na kúpu a prevádzkovanie elektromobilu sú už teraz na minimálne rovnakej úrovni oproti autám so spaľovacím motorom. A návratnosť sa priamo úmerne zvyšuje počtom najazdených kilometrov. A prečo je tomu tak? Jednak môžete stále využiť štátnu podporu na kúpu elektromobilu v sume 5 000 €. Na elektromobile máte priemerné náklady na úrovni 1,4 € až 2 € na 100 km. Čím viac najazdíte tým je úspora oproti spaľovaciemu motoru väčšia. Uvediem, krátky veľmi jednoduchý príklad. Ak by ste napríklad najazdili 200 000 km s benzínovým automobilom (spotreba 6 litrov na 100km, 1,2 €/L), tak by ste zaplatili za pohonné hmoty 14 400 €, čo oproti elektromobilu so spotrebou 2 € na 100km o 10 400€ viac. Ďalšia úspora vás čaká pri registrácii vozidla, nakoľko pre elektromobil platí najnižšia sadzba 33 €. Ďalšiu úsporu nájdete aj pri platení za PZP, nakoľko je sadzba na toto poistenie nastavená na hodnotu, ktorá zodpovedá vozidlu s objemom do 1000 kubických centimetrov. Ďalšie nemalé úspory získate pri servisoch a údržbe vozidla. To, že Nissan poskytuje 5 bezplatných servisných prehliadok, potvrdzuje fakt, že elektromobil je ultra lacný z pohľadu údržby. Spočítajte si náklady servis pri spaľovacích motoroch. 5 x 200 € ? Ďalšia úspora na úrovni 1000€. Ďalšia úspora je napr. z emisnej kontroly, takže po 4 rokoch ušetríte každé dva roky 25 €. Ďalšie výhody prinesie dúfame aj zmena legislatívy, na ktorej návrhu sa pracuje a niektoré jej zmeny už je možné vidieť aj v praxi ako napríklad možnosť vytvorenia nízkoemisným zón v mestách, čo môže spôsobiť aj to, že v blízkej dobe sa do centier miest s dieslovým motorom nedostate.

201 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page