top of page
  • Eco Auto team

Predaj elektromobilov stúpa. Ako to je na Slovensku?


Na európskom trhu aj naďalej kraľuje v počte predaných kusov Renault Zoe. Celkovo za prvých sedem mesiacov roku 2017 sa predalo 18 973 kusov. Za Renaultom Zoe je v závese Nissan Leaf, ktorý ako najpredávanejší elektromobil na svete sa na európskom kontinente umiestnil na druhej priečke. Tieto dva krásne elektromobily nájdete aj v našej ponuke. Čo je perfektné, že nové modely oboch áut prichádzajú aktuálne na trh.

TOP 5 elektromobilov predajných v Európe

TOP 5 elektromobilov predaných v Európe

Predaj elektromobilov neustále stúpa nie len vo svete, ale aj v Európe, čoho dôkazom sú aj predajné štatistiky. Kým za celý rok 2011 sa predalo v Európe celkovo 10 341 elektromobilov, za prvých sedem mesiacov roku 2017 to už bolo 70 818, čo je ohromný nárast. Tento trend bude určite stúpať aj v roku 2018, na čo reagujú aj automobilky po celom svete a už teraz prichádzajú s informáciami o nových modeloch elektromobiloch, ktoré by mali prísť na trh v priebehu roku 2018.

A ako to vyzerá na Slovensku?

Slovensko v oblasti predaja elektromobilov zaostáva oproti vyspelejším krajinám Európy aj napriek tomu, že naša sieť nabíjacích staníc je na slušnej úrovni. Vidíme určite priestor v budúcnosti v efektívnejšom nastavení podpory elektromobility nie len na strane štátnych inštitúcií, ale i na strane napr. mestskej samosprávy. Do konca roku 2017 platí štátny podpora na kúpu elektromobilu v sume 5 000 eur. Uvidíme, či táto podpora bude pokračovať aj v roku 2018, alebo parametre budú pozmenené pre nasledujúce obdobie.

Taktiež určite chýba väčšia vzdelanostná úroveň v oblasti elektromobility, čo zisťujeme aj počas prezentácii elektromobility na rôznych podujatiach.

Na Slovensku sa za prvých sedem mesiacov predalo celkovo 104 elektromobilov spomedzi automobiliek, ktoré majú autorizované zastúpenie na Slovensku (napr. automobilka Tesla nie je v štatistikách zahrnutá). Na Slovensku si prvú priečku stráži aj v roku 2017 Nissan Leaf, ktorých sa predalo 24 kusov. Prekvapenie je umiestnenie Renaultu Zoe, ktorý s predajom len troch elektromobilov v roku 2017 je na ôsmej priečke. Uvidíme ako zamáva s predajom na Slovensku jeho nový model, ktorý mám v ponuke aj Eco Auto.

Budúcnosť elektromobility na Slovensku?

Slovensko sa prebúdza. Potvrdzujú to nie len štatistiky, ktoré ukazujú, že aktuálne patríme k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim trhom s elektromobilmi v Európe. V júli napríklad počet registrovaných elektromobilov medziročne stúpol o viac než 800 %. To, že ľudia sa stále viac zaujímajú o elektromobilitu nám dáva za pravdu aj obrovský záujem ľudí počas našich prezentácií elektromobility v rôznych častiach Slovenska.

Opačný trend vývoja má napríklad ďalšie alternatívne palivo - stlačený zemný plyn (CNG). Registrácia osobných áut na CNG v tomto roku klesla o takmer 50%.

štatistický zdroj: EAFO

619 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page